““Inflace a vysoké úrokové sazby čím dál více ztěžují firmám platit si navzájem včas. Toto vytváří problém, který se šíří celým dodavatelským řetězcem, kdy firmy cítí, že nemají jinou možnost než požadovat více času a akceptovat platební podmínky, které poškozují jejich podnikání.””

Karol Jurák, jednatel společnosti Intrum Czech, s.r.o.

Operativní nátlaky ovlivňují lhůty splatnosti, a více firem platí svým dodavatelům později, než by měly.

Šest z deseti firem po Evropě se čím dál více obává toho, zda jim budou jejich zákazníci schopni zaplatit. V České republice očekává 63% dotázaných společností zvýšení opožděných plateb v následujících dvanácti měsících, jelikož mají zákazníci problémy s plněním svých závazků v dnešní hospodářské situaci. V České republice se doba splatnosti (doba mezi sjednaným termínem a uskutečněným zaplacením faktury) prodlužuje nejčastěji na 31-55 dní pro spotřebitele, až 75 dní pro firmy a veřejný sektor. 25% respondentů z veřejného sektoru požaduje dokonce dobu splatnosti v délce až 100 dní.

Riziková strategie a výhled růstu

Vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby představují pro Evropské podniky značné výzvy, které snižují příjmy a oslabují celkový hospodářský výsledek. 45% – 5 z deseti respondentů očekávají, že růst inflace a úrokových sazeb budou mít vliv na klenty platící včas a v plné výši. Mezitím zaměstnanci, kteří jsou ve finanční tísni, stále častěji požadují vyšší než obvyklé zvýšení mezd, protože se zaměřují na omezení ztráty kupní síly. 44% podniků očekává, že do konce tohoto roku budou čelit požadavkům na zvýšení mezd ze strany svých zaměstnanců. Přibližně necelá polovina 40% respondentů uvedla, že řízení hotovosti a finančních dluhů nikdy nebylo větší prioritou představenstva než je tomu dnes.

Řešení problému opožděných plateb

Podniky mají potíže s řešením rostoucího počtu pozdních plateb. a jsou nuceny vynakládat více času a zdrojů na vyřešení tohoto problému. Ne všechny podniky se cítí dostatečně vybaveny. Největší prioritou pro podniky v České republice je posilování likvidity, snižování nákladů a snižování kreditních rizik – včetně snížení pozdních plateb. 71% tvrdí, že zaměření na nedoplatky je zatím nejpopulárnější postup při snižování kreditního rizika a omezení pozdních plateb – 75% z nich tvrdí, že tak činí. Kromě toho firmy spolupracují s agenturami pro vymáhání dluhů, investují do nových technologií a vytvářejí strategická partnerství, aby se s tímto problémem dokázaly vypořádat. Nicméně, mnoho podniků brzdí zastaralé systémy a nedostatek odborných znalostí v této oblasti. 36% firem naléhavě potřebuje aktualizovat své technologické platformy, aby jim pomohly spravovat dluhy účinněji, ale jsou opatrní s investicemi v dnešní nejisté provozní situaci. Podobné množství (35%) by chtělo zlepšit své řízení pozdních plateb, ale v interním týmu nemají dostatek odborných znalostí a zdrojů.