Zlepšení likvidity: pět tipů pro malé podniky

Malé podniky se mohou potýkat s pozdními platbami – řada z nich se cítí nucena přistoupit na delší lhůty splatnosti, než by ve skutečnosti chtěly. Co tedy můžou dělat pro zlepšení likvidity?

I když může být udržování likvidity náročné, dali jsme dohromady několik tipů, které vaší firmě pomůžou si likviditu udržet.

 

Chápeme, že řada malých podniků nemá financí nazbyt a pozdní platba je může vystavit riziku bankrotu. Přísná kontrola nákladů a výnosů znamená, že budete mít peníze, když je budete potřebovat.

1. Získejte přehled o likviditě

Využívání rozpočtu pro likviditu vám umožní plánovat do budoucna: uvidíte, kdy budete mít na svém účtu dost peněz, abyste pokryli vzniklé náklady. Kontrola situace znamená, že ji řídíte vy a že začnete jednat, než se dostanete do potíží.

2. Zkraťte dobu splatnosti

Doba od prodeje produktu nebo služby do okamžiku, kdy máte peníze na účtu, může mít velký dopad na vaše cash flow. Tato doba by měla být co nejkratší, protože úvěr, který jste tímto vlastně zákazníkovi poskytli, je zřídka zajištěn aktivy zákazníka.  Pamatujte:

 

-        Zaveďte postupy pro rychlou fakturaci, abyste dostali rychleji zaplaceno.

-        Datum splatnosti na faktuře stanovte co nejkratší.

Obojí zkracuje období, kdy čekáte na své peníze od zákazníka, což znamená více vlastních peněz ve vašich účetních knihách. 

3. Plánujte provoz pomocí ziskového rozpočtu

Výkonový rozpočet je odlišným způsobem plánování provozu, než je pouhé sledování likvidity. Podává přehled o tom, kolik stojí provoz podniku v poměru k příjmům, které inkasujete za stejné období. To vám dává informace o tom, jak ziskový nebo ztrátový je váš podnik. 

4. Řešte nesplacené faktury

Může existovat řada důvodů, proč zákazník nezaplatil včas. Někteří se potýkají s vlastním cashflow, jiné trápí špatná administrativa a někteří pozdě platí záměrně.

Je snadné něco předpokládat a přestat komunikovat, ale brzké řešení s včasnými upomínkami představuje jednoduchý krok, který může vyřešit řadu problémů.

5. Získejte kontrolu nad správou financí

Když podnikáte, musíte mít přehled o celé řadě věcí. Zajistěte, abyste měli k dispozici tu správnou pomoc se správou vašich financí. Díky tomu budete mít volné ruce pro rozvoj svého podnikání při vědomí, že vaše finance jsou v bezpečí a že obdržíte upozornění, jakmile něco bude vyžadovat vaši pozornost.

 

Řada firem potřebuje pomoc specialisty. Intrum má ideální předpoklady pro moc malým a středním podnikům, které mají problémy dostat včas zaplaceno. Využijeme svá data, znalosti a odbornost, abychom zajistili platbu pohledávky, a přitom se rovněž postaráme o vaše zákazníky a ochráníme vaši reputaci. Více informací, jak můžeme pomoci...