Proč záleží na tom, komu poskytnu úvěr nebo vystavím fakturu?

Když rozvíjíte své podnikání, je jednoduché soustředit se na tržby jako na klíč k ziskovosti a rozvoji. Ale když lidé, kterým prodáváte, za vaše zboží nebo službu neplatí, brzy se dostanete do problémů.

Poskytování úvěru nebo vystavení faktury zákazníkovi je zváženým rizikem, které vaše firma podstupuje –  je ale důležité, abyste si byli jisti, že půjčujete peníze solventním zákazníkům. Čím vyšší je dopad potenciální kreditní ztráty na vaše podnikání, tím více se vyplatí prověřit úvěruschopnost zákazníka.

 

Pokud prodáváte lidem a firmám, které si nemohou dovolit zaplatit nebo za sebou mají historii pozdních plátců, je pravděpodobné, že vás čekají administrativní problémy, které se mohou přerůst v problémy s likviditou. Pozdní platby nebo neplacení omezuje růst a investice do nových produktů a služeb, může zastavit nábor nových zaměstnanců, a dokonce ohrozit existenci vaší firmy.

 

Vystavení faktury potenciálně problémovým zákazníkům přinejmenším znamená čas ztracený vymáháním těchto faktur, zasíláním upomínek a využitím služeb vymáhání pohledávek, abyste své peníze získali zpět. To vše vás jen zbytečně rozptyluje od toho, abyste se soustředili na to hlavní ve svém podnikání.

 

Poskytování úvěru beze strachu

 

O kreditním riziku a platební historii, jak jednotlivců, tak společností, existuje velké množství dostupných dat. S využitím speciálního systému hodnocení Intrum můžete toto riziko pro každého zákazníka kvantifikovat a rozhodnout se, jak postupovat. Znamená na to, že můžete proaktivně vyhledávat zákazníky, u nichž je pravděpodobné, že včas zaplatí, a podle toho zaměřit své marketingové a prodejní snahy.

“„Vědomí, že vám váš zákazník s největší pravděpodobností zaplatí, vám dává sebedůvěru, kterou potřebujete k rozšíření prodejů a rozvoji těchto dobrých vztahů,“ „Směřuje vás to pozitivním směrem a rovněž vás chrání před těmi, kdo nejsou schopni nebo u nichž je málo pravděpodobné, že zaplatí včas.”

Být si vědom rizika nutně neznamená, že musíte některé zákazníky zcela vyloučit. Může to jednoduše znamenat, že budete chtít na zboží a služby zálohu nebo pro určité rizikové profily nastavíte odlišné podmínky.

 

Znalost rizika vede k úspěchu

 

Na tom, komu poskytnete úvěr nebo vystavíte fakturu, záleží. Vaši zákazníci a jejich schopnost platit tvoří základ pro úspěch vaší firmy. S komplexními službami kreditních informací nabízenými Intrum můžete ušetřit čas a peníze, které lze investovat do rozvoje vašeho podnikání.

 

Rizika je často možné odhalit jen díky pravidelné kontrole a monitoringu. Přečtěte si o službách kreditního monitoringu nabízených Intrum (odkaz)